uLAB

z Ceramiką na Ty ...

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-11-13 02:59:29

urs
Administrator
Dołączył: 2021-10-24
Liczba postów: 225
Windows 7Opera 80.0.4170.63

KRZEMU tlenek - szkło

200
DWUTLENEK KRZEMU
w.chem.: - SiO2 - mol. 60.100
temp.topnienia: 1710°C - 1720°C
liniowa rozszerzalność termiczna: 0.035
właściwości: szkliwotwórcze
źródło: kwarc, skalenie, kaolin, talk, ...
inne:

tkrzem00.jpg - sproszkowany │ po obróbce w 1060°C  tkrzem04.jpgtkrzem10.jpg po obróbce w 1300°C
Występujący naturalnie jako kwarc, dwutlenek krzemu  jest jednym z nielicznych tlenków (wraz z tlenkiem boru) mających właściwości szkliwotwórcze i z tego względu powszechnym i podstawowym składnikiem naszych szkliw i glin, zapewniając ich stałość strukturalną i trwałość. konieczny do wytworzenia reakcji międzypowierzchniowej czerepu i szkliwa. pozostałe składniki dodawane są w celu zmodyfikowania właściwości krzemionki, jej temperatury topnienia, czy silnego błyszczącego aspektu.

Szkliwa: - w celu uregulowania temperatury topnienia i połysku, dodajemy SiO2 w zależności od użytych topników.
zwiększenie ilości dwutlenku krzemu kosztem tlenku boru (B2O3) czyni szkliwo twardszym, trwalszym i błyszczącym. SiO2 i B2O3 mogą być stosowane wymiennie przy ustalaniu temperatury topnienia szkliwa.
zwiększenie ilości SiO2 podnosi również odporność na kwasy i zmniejsza rozszerzalność termiczną. im więcej krzemionki w szkliwie tym rozszerzalność jest mniejsza; z borem i glinem zapewnia najmniejszą rozszerzalność ze wszystkich tlenków.
duża ilość krzemionki zapewnia dobrą przyczepność szkliwa do czerepu i pozwala uniknąć spęknięć. jednak, należy pamiętać, że niektóre kompozycje borowe i niektóre skalenie faworyzują tworzenie się pęknięć i wtedy inne tlenki o niskiej rozszerzalności termicznej mogą okazać się konieczne, by zmniejszyć termiczną ekspansję szkliwa.\r\nwraz ze zmniejszeniem ilości tlenku krzemu podnosi się topliwość.
szkliwa o niskiej zawartości krzemionki i dużej ilości tlenku glinu mają aspekt matowy. stosunek tlenku krzemu do tlenku glinu uznany jest jako dobry wskaźnik matowości szkliw. stosunek 5:1 daje szkliwo matowe - 10:1 błyszczące

Gliny: - w glinach, drobniutkie, mineralne cząsteczki krzemienia, wypełniając masę, łączą ją, tworząc jednorodną całość; czasem SiO2 zawarty w skaleniach, kaolinie, glinach typu ''ball clay'', uczestniczy bezpośrednio w reakcjach chemicznych zajmując ważne miejsce w budowie krzemowego szkliwa. wielkość cząsteczek początkowych surowców jest często istotna w zdefiniowaniu, czy przyczyniająca się do tego krzemionka działa w sensie chemicznym i/lub mineralogicznym, czy też jako całość.

źródło: m.in. T.Hansen - CeramicMaterials.Info
opracowanie: urs

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
haszyk - mta-lifegame - ttlife - citroen-c15 - vzditm

[ Wygenerowano w 0.009 sekund, wykonano 9 zapytań - Pamięć użyta: 576.48 kB (Maksimum: 637.26 kB) ]