uLAB

z Ceramiką na Ty ...

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2023-03-09 15:35:10

urs
Administrator
Dołączył: 2021-10-24
Liczba postów: 225
Windows 7Opera 95.0.0.0

Masa lejna - cuf

202, cytując Przeze(z)'a...

  • Trudno podać konkretny przepis na masę lejną ponieważ zbyt wiele czynników wpływa na stopień upłynniania substancji ilastej. Oprócz samego charakteru gliny należy do nich również woda. Zalecana w wielu przepisach deszczówka może wielokrotnie pomóc przy trudnościach z upłynnianiem. Po pierwsze aby upyłynnić masę ceramiczną należy posiadać mieszadło szybkoobrotowe. W warunkach amatorskich dosyć dobrze sprawdza się pralka Frania, a w ostateczności wiertarka ze śmigłem. Najpierw lejemy wodę potem dodajemy upłynniacz, a nastepnie powoli dodajemy rozdrobnione składniki masy. Jeżeli mamy kilka sładników to zaczynamy od "chudych" np. kredy . dolomitu , piasku kwarcowego itp. Na końcu kaoliny i następnie gliny. Generalnie gotowa masa lejna musi mieć ciężar właściwy zawierający się w granicach 1,6 do 1,8 g/cm3. Oczywiście im więcej tym lepiej.
    Stosowanie szkła wodnego , czy sody oczyszczanej jako upłynniaczy to obecnie w zasadzie przeszłość. Istnieją już substancje występujące pod różnymi nazwami handlowymi pozwalające uzyskać gęstości bliskie 1, 9 g/cm3.
    W warunkach małych pracowni , dużych zresztą też, polecam jako upłynniacz trójpolifosforan sodu. Produkowany on jest w zakładach chemicznych w Alwerni i w zakładach chemicznych w Luboniu pod Poznaniem. Każde upłynnianie jest indywidualne ale powtarzalne w pewnych granicach. Dlatego wymaga ustalenia parametrów masy lejnej na początku działalności metodą eksperymentalną. Proponuję zacząć od kierowania się następującą zasadą:
    - ilość wody; 50% części wagowych suchej masy,np 20 kg suchej masy 10 litów wody
    - upłynniacz 0,3%, czyli w tym przykładzie 6 dkg.
    - stosując szkło wodne proponuję jednoczesne zastosowanie sody (należy ją rozpuścić koniecznie w ciepłej, nie zimnej (ważne !) wodzie. np. 0,2 % szła wodnego 0,1% sody.
    - temperatura masy lejnej nie może być niższa niż 18 st. C

    Uwaga końcowa:
    Przygotowując masę w pralce, a tym bardziej wiertarką bardzo ją napowietrzymy. Bąbelki powietrza będą powodowały powstawanie wad w wyrobie pod postacią tzw. nakłuć. Dlatego należy używać masy do odlewania na drugi dzięń po uprzednim wolnym rozmieszaniu np. patykiem. W warunkach przemysłowych odbywa się to w wolnoobrotowych mieszadłach o obrotach rzędu 15 obr./min.
    Powodzenia
    Maciek


203, Mon

masa lejna to w skrócie - roztwór gliny i wody, do którego dodaje się jeszcze upłynniacza (a to, żeby przy mniejszej zwartości wody uzyskać większą płynność). Są różne upłynniacze, wszystkie działają w ten sam sposób- odpychają cząsteczki masy od siebie w efekcie rozrzedzając ją.
Masa lejna nadaje się do odlewania z form gipsowych.

Dodatek upłynniacza skutecznie utrudnia (a przy większej ilości uniemożliwia) i lepienie i toczenie.
Tutaj, glina lejna/klej to roztwór gliny i wody, opisany przez Ghosta.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
polskiserverfrakcjipl - dzikiepola - vzditm - citroen-c15 - navokin

[ Wygenerowano w 0.026 sekund, wykonano 9 zapytań - Pamięć użyta: 573.09 kB (Maksimum: 634.02 kB) ]