z Ceramiką na Ty ...
Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
924
Cyna (łac. stannum) - Sn - mol. 118.69 - cyna biała (β - trwała pow.13.2°C): srebrzystobiały kowalny metal - temp. topnienia 231.8°C (t.wrzenia 2260°C) - gęstość 7.28g/cm³.
TLENEK CYNY IV - tlenek cynowy
w.chem.: - SnO2 - mol. 150.710
temp.topnienia: 1127°C (?)
liniowa rozszerzalność termiczna: 0.020
właściwości: zmętniacz
źródło: sproszkowany tlenek cyny, gł.minerał: kasyteryt.
inne: nierozpuszczalny w wodzie, toksyczny.
zmętniacz: interesujący nas ceramicznie tlenek cynowy SnO2 jest białym proszkiem o niezbyt dużej gęstości. pomimo niskiej temperatury topnienia cyny, tlenek wykazuje właściwości ognioodporne. od wielu lat znany i stosowany jako zmętniacz w szkliwach wszystkich temperatur. nie rozpuszcza się w nich, jedynie tworzy pylistą, białą zawiesinę, ta załamując światło daje wrażenie nieprzezroczystego białego szkliwa. w wyższych temperaturach cząsteczki zaczynają się rozpuszczać i własności zmętniajce mogą zanikać.
w szkliwach: przeważnie używany do szkliw miękkich dla dekoracji typu majolica. ilości od 5-15% spotykane we wszystkich rodzajach szkliw. tlenek cyny dodany w dużych ilościach do szkliw niskotopliwych zachowuje sie jak element ogniotrwały i podobnie jak cyrkon, podnosi ryzyko tworzenia się dziureczek i zbiegania się szkliwa. dla szkliw ołowiowych zaleca się dodatek 9-10%. 15% dla szkliw miękkich na bazie glejty ołowiowej na czerwonych glinach.
3-5% dla szkliw kamionkowych. małe dodatki tlenku cyny towarzyszą znanym czerwieniom miedziowym.
tlenek cyny nadaje szkliwom przyjemną fakturę i jasny czysty kolor tlenków barwiących. niestety, reaguje bardzo silnie z najmniejszymi nawet ilościami chromu dając różowe zabarwienie. ulatniający się chrom z sąsiadujących szkliw, choćby w atmosferze pieca, może zniweczyć naszą biel.
źródło: m.in. T.Hansen - CeramicMaterials.Info + inne
opracowanie: ula.b
Offline
Strony: 1
[ Wygenerowano w 0.012 sekund, wykonano 8 zapytań - Pamięć użyta: 573.61 kB (Maksimum: 633.87 kB) ]